bonus reklamları forumları

Giray Bulak'tan Ersun Yanal eleştirisi!

Giray Bulak

Balıkesirspor Baltok Teknik Direktörü Giray Bulak, 10 Numara’ya konuştu ve Şenol Güneş’ten Trabzonspor’a, Fenerbahçe’den Çaykur Rizespor’a çok önemli açıklamalar yaptı. Sözlerine bordo-mavili takım ile başlayan tecrübeli hoca, “Trabzonspor benim camiam. Ben Trabzonspor’a her şeyimle bağlı birisiyim. Bordomavili kulüpte görev yaparken hiç para pul almadan ayrılmıştım. Zaten Trabzonspor’a gidebilmek için de Konya’dan paramı pulumu, alacaklarımı bırakarak gitmiştim. Trabzonspor’u çok da iyi noktada bırakmıştım. Ben başkaları gibi sahadan kaçmadım, ben başkaları gibi entrika yapmadım. Başkan bıraktığı için ben de bıraktım, etik gereği böyle davrandım. Trabzonspor’a kırgınım. Tabii ki kulübe ve camiama değil. Onlara nasıl kırılabilirim ki? Ben yönetimlerine kırgınım” dedi.

SEBEBİ ESKİ YÖNETİIMLER


Bulak, “Allah’a şükür ekmeğimizi kazanıyoruz, bilgi birikimimiz ve donanımımız yerinde. Trabzonspor uzun yıllar kendi çocuklarına sahip çıkmadı. O kadar hoca geldi gitti, biz akıllarına bile gelmedik. Giray Bulak ne yapmış da böyle olmuş? Kendi çocuğuna, kendi oyuncuna sahip çıkmalısın ki başarılı olasın. Bakın Fenerbahçe’nin hocası Ersun Yanal şimdi sarı-lacivertli bileklik takıyor ve ‘Aşkıma kavuştum’ diyor. Trabzonspor’a 3 kere geldi. Kulübün şu andaki ekonomik durumunun sebebi bu eski hocalar ve yönetimlerdir. Bir sürü oyuncu aldırdılar ve başarılı olamadılar” ifadesini kullandı.

GENÇLERİ KAZANDI


Karadeniz ekibinin iyi yolda olduğunu vurgulayan Bulak şöyle devam etti: “Trabzonspor öze dönüşü iyi yaptı. Yapılanma adına önemli adımlar attı. Ama Olcay, Burak ve Onur krizini iyi yönetemedi. Yoksa oynadığı futbolla şu anda şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olurdu. İlk yarıda çok önemli bir çıkış yakalamışlardı ancak ikinci devre düşüşe geçtiler. Bunun nedeni nedir? İstanbul takımları takviye yaparken, Trabzonspor bunu yapamadı. Transfer yasağı vardı. Takımın kilit ve kritik isimlerinin sakatlanması ve yerlerinin doldurulamaması bunun baş nedenidir. Ancak genel anlamda Trabzonspor çok önemli bir şeyi başardı. Gençleri kazandı. Gelecek adına diğer takımlardan bu konuda çok önde olduğunu söyleyebilirim.”


ÖMÜR ÇOK BAŞKA


“Trabzonspor; Abdülkadir Ömür, Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Parmak, Uğurcan gibi gençleri takıma monte etti. Bunların her biri çok yetenekli. Ama şunu söyleyebilirim ki her alt yapıdan yetişen oyuncuyu kalite anlamında aynı tutarsak, haksızlık yapmış oluruz. Bu konuda şunu söyleyebilirim, bu gençler arasında Abdülkadir Ömür’ün yeri bir başka. Yetenek anlamında çok farklı bir oyuncu Abdülkadir Ömür. “

TRABZON, AJAX OLABILIR

“Bakın önümüzde bir Ajax örneği var. Kendilerine bir strateji belirlemişler. Bu kulübün yönetimi kesinlikle profesyonellerin işini karışmaz. Ne yapar Ajax? Yetiştirir, satar ve kasasını doldurur. Biz bu yolu yıllar önce bulmuşken vazgeçilmişti. Bugün mecburiyetten tekrar bu yola girilmiş oldu. Trabzonspor’un felsefesi, metodu ve kültürü bu olsaydı şu anda çok farklı bir durumda bulunabilirdi. Gidip Ajax’ın altyapısını inceledim. Onlar bunu 70’li yıllarından beri bir metod olarak belirlemişler. Orada belli kurallar var. Mesela 4-4-3 dışında başka bir sistemle orada oynayamazsınız. Bu sistemi bilmeyen Ajax’ta hocalık yapamaz. Trabzonspor’da da böyle bir felsefe konulmalı ve kesin kurallar belirlenip uygulanmalı. “

TRABZON’U BİLMİYORLAR


Biz de bu yola Trabzonspor’da girmiştik. Ancak ne oldu? Hiç Trabzonspor kültürünü bilmeyen hocalar ve başkanlar geldi. Maalesef bunlar da Trabzonspor’un gençlerine acımasız davrandı. Onlar sindirildi ve yok edildi. Burada Samet hocayı tenzih ediyorum. Onun dışındakilerin katkısı olmadı.

YANAL NEYİ DEĞİŞTİRDİ?


Ersun Yanal, Fenerbahçe’ye geldi ne değişti? Bunu sormak istiyorum. Gelmek için neler yaptı. Sosyal medyayı zorladı, taraftarı devreye soktu, kamuoyu oluşturdu. Bu takımı almak için neden bu kadar zorladın? Hem de başkanın istememesine rağmen sonuçta Fenerbahçe’ye gitti. Trabzonspor’a da bu yöntemleri devreye sokarak gitmişti. Devre arasında 4 takviye yaptı Fenerbahçe. Bakın bir örnek vereceğim, biz Çaykur Rizespor’u Türkiye Kupası’ndan eledik. Maçtan sonra Okan Buruk hocaya, “4-5 takviye yapmalısınız, eksikleriniz var” dedim. O da “Yapacağız hocam” cevabını verdi. Devre arasında 6-7 adam aldılar. Fenerbahçe de 4 takviye gerçekleştirdi. Ancak gelen adamların lig sonuncusu Rize’yi nereden nereye getirdiği ortada. Ben ne kadar Trabzonsporluysam o kadar da Rizesporluyum. Peki Fenerbahçe’nin takviyelerinin hangisi sınıfı geçti? Takıma ne verdiler. Sonuçta bu futbolcuları kim aldırdı?

TUDOR VE TERİM


“Mesela transferi oturmayan takımlar va. Gomis’i Galatasaray’a kim aldı? Tudor aldı. Peki Galatasaray’ın anlı şanlı hocası Fatih Terim kimleri aldı? Mitroglu ve Diagne. Gomis neler yaptı, şimdi gelenler ne kadar katkı sundu? Bu şunu gösteriyor; kadro mühendisliği iyi yapılmıyor. “

KARAMAN BAŞARIR


“Ünal Karaman enerjisi ve sinerjisi Trabzonspor ile örtüştü. Verdiği demeçlerde hep sabır gösterdi. Dolasıyla orada bir yeşerme var. “

YABANCI FUTBOLCU SORUNU

“Kulüplerin bütçeleri yabancı futbolculara gidiyor. Bunu gören Türk futbolcular da aynı parayı istiyor. Yabancı sınırının 6+2+2 olarak düşünülmesi küçülme adına önemli bir gelişme olabilir. Yabancıları bir günde gönderemezsiniz? Bütün takımlar yabancılarla dolu. Bu bir kaos ortamı. Balıkesir de diğer takımlar gibi yabancı futbolcularla ilgili sorunlar yaşıyor. Bizim oyuncularımıza 5 milyon TL toplam borcumuz var. 5 sene önce gelen bir Brezilyalıya ise 3 milyon euro borcumuz var. Brezilyalı bir isim. Ne zaman alındı, ne zaman oynadı ne yaptı kimse bilmiyor. 2 yıldır transfer yasağımız vardı. 2 yıldır takviye yapamıyorsunuz, diğer takımlar da sizden oyuncu koparma derdine düşüyor. Devre arasında bizden 4 oyuncu daha kopardılar. Hiç yardımcı olmadılar. Şu anda da ya transfer yasağı gelecek ya da 6 puan silinme durumu ile karşı karşıyayız. 13-14 oyuncu ile gidiyoruz. 12 oyuncu altyapıdan aldık ama istediğimiz gibi durumda değiller. Tabii ki geliştirmeleri gereken yönleri var bu da zamanla olacak. Bir sağ bekimiz, bir sol bekimiz ve 2 tane stoperimiz var. Hücum hattımız 4, orta sahamız 5 kişi. 2 de kalecimiz var. Herkeste 25-30 kişilik kadrosu var. Biz bazı maçlarda oyuncu değiştiremedik. Çünkü futbolcumuz yok ki. Ama buna rağmen oynadığımız futbol, felsefemiz, oyun anlayışımız var. Biz play-off’a kalabilirsek Süper Lig’e çıkarız. İnşallah başka bir sakatlık yaşamayız.”

ŞENOL HOCA MİLLİ TAKIM İÇİN ŞANSTIR

“Şenol Güneş’in gelmesi yerindedir, en doğru yol seçildi. Keşke Şenol hoca 5 yıl önce gelebilseydi. O zaman yabancı sürkülasyonu bu kadar olmaz, Türk gençlerinin önü açılırdı. Milli Takım’da olmak bir kariyer ister. Bir eğitim ister. Bugün gelinen noktada Milli Takım’a zarar verir. Lucescu ne dedi: ‘Milli Takım’da oynatacak oyuncu bulamıyorum.’ Bugün Trabzonspor ve Başakşehir haricinde hangi futbolcuyu Milli Takım’a alabilirsiniz. İyi bir jerenasyon yakalandı. Biz 50-60 kişilik bu gençleri bulurken, Almanya, Fransızlar 500 tane biuluyor. Onlar daha iyi takım oluşturabiliyor. Şenol hoca çok çok önemli işlere imza atacaktır. Herkesin Şenol hocaya yardım etmesi. Türkiye’de şuna bakıyor insanlar, buraya kim geliyor, hangi kulüpten geliyor. Bunlara bakmamak lazım. Şenol hoca Milli takım için bir şanstır. Çok önemli bir yükün altına girdi. Şenol hoca derdi olan bir insandır. Dert edinir. dolasısıyla uyumaz, bu dert onu uyutmaz.”

MİLLİ ARADA 3 MAÇ


3 Nisan’a kadar Milli maç arası olacağını hatırlatan Bulak. “Yaklaşık 20 gün gibi süre olacak. Bu arada oyuncularımıza 4 gün izin verdik. Cuma günü toplanacağız ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu süreçte 3 hazırlık maçı planlıyoruz. Asıl takımımız Bursaspor ile karşılaşırken, genç oyuncularımızın da Karacabey Belediyespor ve Ayvalıkgücü Belediyespor ile karşı karşıya gelecek. Bu maçların tamamını deplasmanda oynayacağız. Milli maç arasını bu şekilde değerlendirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

GİRAY HOCA OLMASA YANMIŞTIK


Balıkesirspor’un orta saha oyuncusu Cumali Bişi, Giray Bulak’ı övdü. Bişi, “Türkiye’de suç ya futbolcudadır ya da teknik direktörde. Şu an Balıkesirspor’u ayakta tutan Giray hocadır. O olmasaydı buradan hepimiz gidebilirdik. Onun sözüne güvenerek, ona itimat ederek kaldık. Başkan Mustafa Bahçeci çok yalnız kaldığından dolayı biz Giray hocamızı muhatap gördük hep. Giden oyuncular da tamamen parasal konudan değil artık gitmek istedikleri için gitti. Giray Bulak olamasaydı bugün Balıkesir çok daha zor durumda olurdu” dedi.


Kaynak: Fotomaç

Content Protection by DMCA.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*